3D printer Kursus Vejle – Kom i gang med din PRUSA

520,00 kr.  Ekskl. moms

Har du købt en PRUSA 3D printer?

Vil du gerne lære hvordan du kommer i gang med at printe gode 3D modeller?

Du har samlet printeren, men er nybegynder eller let øvet? Du ved ikke helt hvordan du opsætter din printer, hvilken filament du skal vælge, hvordan filerne kan bruges og hvilken temperatur der virker bedst til dit print?

Så er det her INTROKURSUS noget for dig.

Vi har 10 års erfaring i 3D printere og var de første i Danmark til at forhandle PRUSA printere. Vi har indgående kendskab til does and dont ‘s. Vi kender ALLE fejlene der kan opstå og kan derfor lære dig hvordan du gør det rigtig første gang. Vi lærer dig om software, multimaterial upgrades og PRUSA slicer.

 

JEG VIL MED – HVAD SKAL JEG GØRE FOR AT DELTAGE?

Tilmeld dig PRUSA kurset for begyndere her

HVOR AFHOLDES KURSET?

Kurset afholdes i vores Kidsprint Makerspace, men vi kan også bookes til at komme ud til jer.

Skibetvej 14A

7100 Vejle

Det eneste du skal gøre er at tilmelde dig kurset, betale. MEDBRING DIN PRUSA PRINTER PÅ DAGEN.

Få din ven til at booke en billet og få en fælles oplevelse, hvor I lærer de mange nyttige teknikker omkring 3D print og PRUSA.

Pris pr. person

Ikke på lager

Indhold i kursus

  • 3D slicer software generelt
  • Funktionaliteter i 3D slicer softwaren (PRUSA)
  • Indstillinger i din Slicer software. (Hvilke, hvorfor og hvornår bruger man de forskellige muligheder)
  • Hardware setup og samspil med Slicer software
  • Vedligehold og optimeringer af din 3D printer.
  • Sådan kommer du igang

Du kunne også være interesseret i…